Suszone grzyby nie tylko do bigosu
Niewiele jest produktów żywnościowych, które są tak silnie związane z tradycyjna polską kuchnią, jak suszone grzyby. Popularność grzybów widać każdej jesieni, gdy w niemal wszystkich lasach można spotkać całe zastępy osób, które szukają pięknych okazów prawdziwków czy podgrzybków. Polskie zamiłowanie do grzybów widać również w ilości potraw, jakie są przyrządzane z ich dodatkiem. Grzyby suszone to nieodłączny składnik zarówno dań postnych, związanych choćby ze szczególnie u nas celebrowaną wigilią, jak i potraw serwowanych przez cały rok. Zobaczmy, w jaki sposób grzyby suszone są wykorzystywane w kuchni.
Najważniejszymi cechami suszonych grzybów jest piękny i intensywny aromat oraz bardzo wyrazisty i bogaty smak. Grzyby są wspaniałym dodatkiem do wielu chętnie jedzonych produktów żywnościowych. Komponują się dobrze ze wszystkimi rodzajami mięs od wołowiny po wieprzowinę. Znakomicie uzupełniają smak drobiu czy ryb. Świetnie też wypadają w połączeniu z makaronami, zdrowymi kaszami, a także potrawami z ziemniaków.
Pierogi i sosy z grzybami suszonymi
Grzyby suszone są używane jako składnik farszu do bardzo popularnych pierogów. Rozdrobnione są dodawane do jedzonych na co dzień pierogów z mięsem, a także przygotowywanych z okazji postów i wigilii pierogów z grzybami i kapustą albo do uszek. Dokładane są również do farszu używanego do krokietów oraz naleśników.
Jednym z częstszych sposobów wykorzystywania suszonych grzybów jest przyrządzanie aromatycznych sosów grzybowych. Nadają się one do każdego rodzaju mięsa i sposobu jego przyrządzenia. Sosy mogą być przygotowywane z dodatkiem słodkiej lub kwaśnej śmietany albo bez jej użycia. Niektórzy wolą, gdy są zagęszczane mąką, inni preferują rzadszą konsystencję. Sos grzybowy sprawdzi się świetnie z gulaszem, bitkami, roladami, a także jako dodatek do pulpetów. Będzie niezastąpiony również z mięsami pieczonymi i drobiem.
Zupy z dodatkiem grzybów suszonych
Jedną z potraw, która jest przygotowywana bardzo często, zwłaszcza w okresie zimowym, jest zupa grzybowa. Długo i wolno gotowany wywar z grzybów oraz dodatek warzyw nadaje jej bardzo mocny i wyraźny smak, a odpowiednio przyprawiona jest znakomitym sposobem na rozgrzanie się w zimowe chłody. Zupa z suszonych grzybów może być przygotowana jako danie postne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do niej również wywar mięsny.
Suszone grzyby stanowią też znakomity dodatek do innych popularnych zup. Odrobina grzybów dodana do barszczu z buraków pozwoli świetnie wzmocnić i podkreślić smak. Grzyby bardzo często wzbogacają też zupę rybną oraz tradycyjny żurek. Wiele osób nie wyobraża sobie również krupniku bez dodatku suszonych grzybów. Zupą, do której można śmiało dodać nieco grzybów suszonych, jest również kapuśniak.