Różne klasy pieczarek – o czym świadczą?
Grzyby leśne przede wszystkim urozmaicają smak naszych potraw. W sezonie możemy cieszyć się grzybami świeżymi, ale równie wartościowe są suszone, marynowane czy mrożone. Trudno wyobrazić sobie bożonarodzeniowe ucztowanie bez dań o grzybowym aromacie. Jednak oprócz walorów smakowych zawierają one również wiele cennych składników odżywczych.
Pieczarki to najczęściej jedzone grzyby przez Polaków. Są nie tylko łatwo dostępne, ale również bogate w różne składniki odżywcze. Zawierają więcej witamin z grupy B niż wiele gatunków warzyw. Oprócz tego znajdziemy w nich witaminę B12 oraz witaminę D, która rzadko występuje w produktach roślinnych. Stanowią również skarbnicę białka oraz żelaza. Nie może ich zabraknąć w diecie osób, które nie spożywają mięsa. I co ważne, wyróżniają się przyjemnym, delikatnym smakiem i aromatem, dzięki czemu komponują się doskonale z wieloma potrawami mięsnymi i warzywnymi. Można z nich przyrządzić prawdziwe rarytasy, bardzo często goszczą na stołach wraz z daniami świątecznymi.
Pieczarki klasyfikowane są na różne grupy ze względu na różne cechy, takie jak np. kolejne fazy rozwoju, zabarwienie czy rodzaj handlowy. Dzielimy je także na klasy określające ich jakość. Wszystkie pieczarki, które kupowane są w supermarketach, są przyporządkowane do konkretnej klasy, dlatego warto je poznać.
Pieczarki klasy ekstra
To pieczarki najwyższej jakości, które muszą wyróżniać się określonym przed wymagania handlowe kształtem, wyglądem, fazą rozwoju i zabarwieniem. Dodatkowo powinny być także foremne oraz pozbawione jakichkolwiek wad. Muszą prezentować się idealnie zarówno w smaku, jak i w wyglądzie. Dopuszczalne są jedynie drobne defekty, takie jak niewielkie powierzchniowe uszkodzenia.
Pieczarki I klasy
Pieczarki klasy I są bardzo wysokiej jakości. Wciąż podlegają restrykcyjnej ocenie handlowej pod względem podstawowych parametrów, takich jak kształt, wygląd, faza rozwoju czy zabarwienie. W tym przypadku jednak akceptowalne są nieznaczne wady, takie jak nieprawidłowości w kształcie czy zabarwieniu, niektóre skazy czy powierzchniowe obicia. Nie wpływają one jednak w żaden sposób na jakość i walory smakowe pieczarek.
Pieczarki klasy II
Pieczarki klasy II najłatwiej scharakteryzować jako wszystkie te, które nie kwalifikują się do żadnej z powyższych klas, ale spełniają minimalne wymagania handlowe. W tym przypadku dopuszczalne są wady kształtu, zabarwienia oraz skazy (np. obicia czy trzon pusty w środku). Muszą jednak zachowywać wszystkie cechy dotyczące jakości i trwałości.