Jakie zastosowanie mają mączki z suszonych grzybów?
Suszone grzyby to jeden z produktów kulinarnych najsilniej związanych z tradycyjną polską kuchnią. Ich popularność wynika zarówno z tego, że zapewniają wspaniały aromat oraz niepowtarzalny smak wszystkim potrawom, do których są dodawane, jak i z faktu, że w formie suszu nadają się do długiego przechowywania, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez cały rok. Bez suszonych grzybów trudno wyobrazić sobie tradycyjne potrawy świąteczne, choćby przygotowywany na Wielkanoc żurek czy barszcz biały, ale również szykowane na wieczerzę wigilijną pierogi. Grzyby wzbogacają smak innych chętnie gotowanych specjałów od klasycznego bigosu, aż po nadzienie do kartaczy. Wiele osób zajmujących się gotowaniem decyduje się jednak na zastępowanie całych lub ciętych na kawałki grzybów specjalnie przygotowaną mączką z suszonych grzybów. Sprawdźmy, czym ona jest i zobaczmy, dlaczego zyskuje coraz większe uznanie.
Dlaczego warto korzystać z mączki z grzybów suszonych?
Wykorzystanie suszonych grzybów to najprostszy przepis na odniesienie kulinarnego sukcesu. Choć ich smak i zapach są wspaniałe, to coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że ich używanie jest zbyt kłopotliwe. Rzeczywiście, suszone grzyby wymagają nieraz dość długiej obróbki. Przed użyciem muszą być z odpowiednim wyprzedzeniem namoczone, a później przez dłuższy czas gotowane, tak by ich smak miał szansę przeniknąć do przyrządzanej potrawy. Choć taki tradycyjny sposób używania suszonych grzybów był stosowany przez wiele pokoleń, to w dzisiejszych czasach stał się nie lada problemem z powodu ciągłego braku czasu. Osoby zajęte łączeniem pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci i troską o dom nie mogą sobie pozwolić na tak długotrwałe zabiegi. Szczęśliwie nie oznacza to konieczności rezygnacji z potraw z suszonymi grzybami.
Sposobem na przyspieszenie gotowania i uzyskanie identycznych efektów jest użycie mączki z grzybów suszonych. Jest ona produkowana z takich samych grzybów znakomitej jakości, które jednak po wysuszeniu są bardzo drobno mielone i szczelnie pakowane. Powstający proszek ma te same właściwości, jeśli chodzi o wartości odżywcze i mikroelementy, a także aromat i zapach. Może być jednak poddawany o wiele krótszej obróbce.
Wielkim plusem mączki z grzybów suszonych jest to, że można ją dodać do niemal dowolnej potrawy, co otwiera szerokie pole do różnych kuchennych poszukiwań i eksperymentów. Ponieważ mączka może być stosowana również tak, jak popularne przyprawy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać ją do zupełnie innych potraw, a także wykorzystywać tam, gdzie wcześniej suszone grzyby nie miały okazji, by się sprawdzić, np. w dosmaczaniu pizzy, sałatek, makaronów czy różnych produktów ziemniaczanych.
Mączka z grzybów suszonych jako idealny dodatek do (prawie) wszystkich dań
Mączka z suszonych grzybów to produkt, który jest wielkim ułatwieniem dla wszystkich, którzy zajmują się gotowaniem. Jego największą zaletą, obok łatwości użycia, jest to, że gwarantuje takie samo bogactwo smaków i aromatów, co tradycyjne grzyby suszone. Wielkim plusem mączki jest także to, że można ją dodawać do tych samych potraw, w których tradycyjnie używa się grzybów. Będzie ona świetnym uzupełnieniem smaku wszystkich gatunków mięs, od tradycyjnej wieprzowiny czy wołowiny, aż po jagnięcinę lub różne rodzaje dziczyzny. Sprawdzi się również z drobiem, rybami oraz produktami ziemniaczanymi i mącznymi, a także wszelkiego typu daniami warzywnymi.
Mączka z grzybów suszonych będzie doskonała jako dodatek do farszu przygotowywanego do pierogów, krokietów, kartaczy, pyz z mięsem albo naleśników lub tortilli. Można ją dodawać do wszystkich zup, gdzie tradycyjnie dodaje się grzyby – barszczu z buraków, barszczu białego, żurku, krupniku albo kapuśniaku, ale także do zupy rybnej. Z mączki można również przyrządzić zarówno wspaniałą tradycyjną zupę grzybową, jak i zupę krem.
Potrawami, do których mączka z grzybów suszonych będzie szczególnie atrakcyjnym dodatkiem, są wszelkiego rodzaju sosy. Dzięki użyciu mączki o wiele szybciej uzyskają one niezbędny aromat i kolor oraz głębię smaku. Mączka będzie się doskonale komponowała z sosami. Sprawdzi się we wszystkich ich rodzajach od mącznych beszameli, przez tradycyjne śmietanowe aż po rzadziej przygotowywane jak choćby winegret z grzybowym aromatem.
Mączka z grzybów suszonych to również wspaniały dodatek do wszystkich potraw mięsnych. Można je dodawać zarówno do przygotowywanych mielonych, pulpetów czy klopsów, jak i do pasztetów oraz wszelkiego rodzaju pieczeni. Grzyby w formie mączki będą także aromatycznym uzupełnieniem gulaszu, bitek, a nawet tradycyjnego schabowego.