Jakie gatunki grzybów można suszyć?
Procesowi suszenia można poddać praktycznie wszystkie gatunki grzybów jadalnych, ale nie wszystkie zachowają tak dobry smak i zapach. Część z nich zdecydowanie lepiej sprawdzi się w wersji marynowanej, a część duszonej na świeżo. Jeśli zależy Ci jednak na grzybach suszonych, przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, które gatunki najbardziej nadają się do suszenia.
Grzyby leśne idealne do suszenia
Jednymi z najbardziej popularnych grzybów, które chętnie się suszy, są borowiki szlachetne. W trakcie tego procesu nie tracą bowiem walorów smakowych ani zapachowych. Są także często wykorzystywane do wielu różnego rodzaju potraw. Typowymi grzybami leśnymi, które idealnie sprawdzą się w wersji suszonej są także podgrzybki brunatne. Bardzo dobrze smakują także suszone koźlarze i smardze. Choć w suszonej wersji spotkać je można rzadziej, to idealnie do tego procesu nadają się także pieczarki. Można je przygotować w postaci grysu i dodawać do potraw jako przyprawę. W tej samej formie warto zachować także boczniaka czy kurkę. Przede wszystkim należy pamiętać, że suszyć można tylko grzyby, które są świeże, nierobaczywe oraz bez jakichkolwiek oznak psucia i uszkodzeń.
Błędy w przechowywaniu grzybów
Aby zachować trwałość, smak i aromat, a także nie dopuścić do zepsucia, grzyby suszone muszą być przechowywane w określonych warunkach. Z tego względu należy je umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej szklanym. Suszone grzyby nie mogą być wystawiane na działanie wilgoci i wysokiej temperatury, ponieważ mogą ulegać psuciu. Zapach szybko tracą pod wpływem dostępu powietrza oraz światła. Błędem jest również trzymanie suszonych grzybów w otwartych torebkach foliowych i papierowych, ponieważ mogą się dostać do nich insekty.