Jak przygotować esencjonalny barszcz z suszonych grzybów?
Jesień na dobre rozgościła się w polskich lasach, a wraz z nią nastąpił prawdziwy wysyp grzybów. To idealna okazja na stworzenie jesiennego dzieła kulinarnego – barszczu grzybowego. Jest to przysmak nie tylko dla zapalonych grzybiarzy – aromatyczny wywar grzybowy z pewnością ucieszy kubki smakowe niejednego z nas. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia świeżych grzybów, to do przygotowania takiego barszczu doskonale sprawdzą się suszone grzyby. Do przygotowania smacznego wywaru polecane są w szczególności borowiki – są to niekwestionowani królowie wśród grzybów charakteryzujący się wyjątkowym aromatem. Jeżeli jednak nie mamy ich w swojej spiżarni, to z powodzeniem możemy wykorzystać chociażby koźlarze, podgrzybki czy gotowe suszone mieszanki grzybów świetnie sprawdzające się w tego typu potrawach.
Jak ugotować barszcz z suszonych grzybów?
Aby wykonać mocny, esencjonalny barszcz suszone grzyby należy w pierwszej kolejności zostawić na noc w letniej wodzie. Następnego dnia grzyby powinny zostać obgotowane w tej samej wodzie, w której spędziły noc, a później odsączone. Po obgotowaniu trzeba je przełożyć do przygotowanego wcześniej bulionu warzywnego, dodać liść laurowy, ziele angielskie oraz pieprz ziarnisty i gotować wszystko razem przez pół godziny. Na koniec wywar zabielamy śmietaną i doprawiamy według własnego uznania. Tak przygotowany barszcz najlepiej smakuje z lanymi kluskami.
Kilka porad dla miłośników grzybów
Przy wyborze grzybów zawsze kierujmy się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim grzyby kupujemy tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł! Wybieramy grzyby od sprzedawców, którzy posiadają certyfikaty jakości. Jeśli zbierasz je samodzielnie, to upewnij się, że ich spożycie nie zaszkodzi twojemu zdrowiu.