Grzyby suszone – niezbędny dodatek do świątecznych potraw
Unoszący się w kuchni aromat grzybów to niezawodny znak, że idą święta. Nie bez powodu ich zapach przywodzi przyjemne uczucia – w końcu suszone grzyby to nieodłączny element polskiej tradycji wigilijnej. Jeśli chcesz skorzystać z kilku wskazówek, jakie potrawy z dodatkiem suszonych grzybów mogą pojawić się na świątecznym stole, przeczytaj poniższy artykuł.
Propozycje świątecznych dań z wykorzystaniem suszonych grzybów
Tradycyjny barszcz to najbardziej popularna zupa serwowana w trakcie wigilii. Aby wzmocnić jej smak, warto dodać do niej kilka suszonych grzybów podczas gotowania. Nieodzownym elementem tej zupy są oczywiście uszka faszerowane właśnie suszonymi grzybami. W niektórych regionach Polski przyjęło się również serwowanie zupy grzybowej z dodatkiem śmietany oraz ziemniaków lub kaszy, a jej nowoczesną formą może być zupa krem ze zblendowanych składników. Suszonych grzybów leśnych nie może zabraknąć w pierogach. Dobrym pomysłem na ich wykorzystanie jest także sos przygotowany na bazie wody, w której grzyby były gotowane – jeśli zostało go nieco więcej, warto zamknąć go w słoiku i zamrozić. Grzyby idealnie sprawdzą się również jako dodatek do bigosu.
Jak przygotować suszone grzyby przed dodaniem do potraw?
Prowadząc hurtownię z suszonymi grzybami doskonale wiemy, jak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie przed przystąpieniem do procesu obróbki. Suszenie sprawia bowiem, że przed dodaniem grzybów do potraw należy je namoczyć. W tym celu powinno się zalać określoną ilość grzybów chłodną wodą i pozostawić w tym stanie aż do momentu ich zmięknięcia – może to trwać od jednej do kilku godzin. Odpowiednią konsystencję grzybów uzyskuje się w procesie ich gotowania, ale można je również podsmażyć na patelni z dodatkiem masełka, czosnku i cebuli.