Dlaczego warto jak najczęściej jeść grzyby leśne?
Grzyby leśne przede wszystkim urozmaicają smak naszych potraw. W sezonie możemy cieszyć się grzybami świeżymi, ale równie wartościowe są suszone, marynowane czy mrożone. Trudno wyobrazić sobie bożonarodzeniowe ucztowanie bez dań o grzybowym aromacie. Jednak oprócz walorów smakowych zawierają one również wiele cennych składników odżywczych.
Grzyby, czyli „leśne mięso”
Grzyby często określane są mianem „mięsa leśnego”. Dlaczego? Dzieje się tak ze względu na fakt, że surowa masa grzyba składa się wyłącznie z białka (dokładna ilość zależy od wieku i gatunku). Najwięcej białka znajduje się m.in. w młodych pieczarkach i borowikach. Bardzo dużo białka jest w pieczarkach hodowlanych – nawet 44%. Z kolei suszone borowiki zawierają prawie dwa razy więcej białka niż mięso wołowe!
Co ciekawe, zmysł smaku człowieka reaguje na grzyby podobnie jak na mięso, gdyż są jędrne i esencjonalne. Można więc z powodzeniem zastępować nimi produkty mięsne, urozmaicając zupy, sosy, farsze. I chociaż znajduje się w nich wiele wody (ok. 70-90%), to jednak nie jest prawdą, że są całkowicie bezwartościowe. Wręcz przeciwnie, zawierają w sobie wiele cennych składników odżywczych. I co ważne, wartościowe są nie tylko świeże, ale i suszone grzyby.
Jakimi właściwościami cechują się grzyby leśne?
Grzyby leśne są niskokaloryczne, więc mogą po nie sięgać osoby na diecie odchudzającej. Trzeba jednak pamiętać, że bywają ciężkostrawne za sprawą chityny, której nie rozpuszczają kwasy żołądkowe. Jeśli jednak nie mamy problemów z trawieniem, nasz układ pokarmowy z powodzeniem sobie z nim poradzi.
Grzyby mogą być źródłem soli mineralnych (m.in. potasu, fosforu, wapnia i sodu), których ilość zależy od tego, czy ściółka, na której wzrastały, była bogata w minerały. Dodatkowo zapewniają sporo witaminy A w postaci karotenu (najwięcej kurki), znaczne ilości witamin B1, B2, PP, a także witaminy C. 100 g świeżych grzybów jest w stanie zaspokoić około 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę B3 (niacynę).
Warto więc urozmaicić swoją dietę, jak najczęściej sięgając po grzyby leśne, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.